Enkoprezis nedir?

4 yaşın üzerindeki çocuklarda 3 ay süre ile ayda en az bir kez kaka kaçırma durumu olmasıdır. Kabızlığın eşlik ettiği durumlarda sürekli iç çamaşırında lekelenme şeklinde taşma inkontinans dediğimiz durum gözlenir. Kabızlığın eşlik etmediği durumlarda da görülebilir.

Çocuğum neden kaça kaçırıyor?

Öncelikle fiziksel tıbbi durumların değerlendirilmesi gerekir. Kabızlık, anal bölgede çatlak varlığı nedeni ile çocuğun acıyı engellemek için tuvalete gitmeyi reddetmesi yüzünden olabilir. Kaka kaçırmaya yol açan fiziksel bulgular gözlenmediyse bu problemin kaynağı psikolojik olarak değerlendirilmedir. Çocuklarda travmaya yol açan (cinsel istismar, ebeveyn ayrılıkları, boşanma, aile içi çatışma, kardeş doğumu, hastaneye yatma, anaokuluna başlama vb.) durumlar neden olabilir.  Ayrıca kaka kaçırma olan çocuklarda bazen temel neden karşıt olma karşı gelme olabilir, aileler bu durumu sıklıkla inadımıza yapıyor istediği olmadığında tehdit eder gibi yapıyor şeklinde tanımlarlar. Karşıt olma karşı gelme sıklıkla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna eşlik eder. Bu eş tanıların değerlendirilmesi önemlidir.

Enkoprezis tedavisi

Aile eğitimi ve davranışçı tedavilerden yararlanılır. Özellikle stresöre yönelik aile müdahaleleri önemli bir yer tutar. Eşlik eden tanılarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi ilaç tedavilerinden yarar görülebilir.