Çoğu anne baba çocuğunun yaşadığı sorunla ilgili destek almak istediğinde ilk başvurunun işleyişi ile ilgili de bilgi sahibi olmak istiyor. Peki ben nasıl çalışıyorum?

Pazartesi- cumartesi günleri haftanın altı günü hizmet vermekteyiz. Sizin için uygun randevu saatleri için 05493024646 veya 02123024646 numaralı telefonlardan asistanım ile iletişime geçebilirsiniz.

İlk görüşmemiz ortalama 50-60 dk. sürebilmektedir. Randevu saatlerinden on dk. kadar önce muayenehanede olmanızı rica ediyoruz.

İlk olarak çocuk ve genç ile görüşmeyi tercih ediyorum. Özellikle gençlerde önce gençle görüşmemin gerekli iş birliği için oldukça güçlü bir adım olduğunu düşünüyorum. Böylelikle ailenin etkisinden bağımsız olduğum mesajını da çocuk ve gence iletmiş oluyorum. Bazı özel gereksinimli çocuklar ya da okul öncesi dönemdeki çocuklarda başlangıçtan itibaren ortak görüşme yapabiliyorum. Çocuk ve gençle olan görüşmede ilk anlar bir ilişki kurmak okul, aile hayatı ve arkadaşlıkları ile ilgili genel bilgileri edindikten sonra başvuru isteği, başvuru niyeti ve ihtiyaçları ile ilgili görüşmeyi ayrıntılandırıyorum. Aile ile yaptığım görüşmede benzer şekilde öyküyü alıp aile ile ortak karar alarak izlem ve tedavi sürecini planlıyorum.

Sıklıkla ilk görüşmede tanı koyulabilirken bazı durumlarda ek görüşme planlamak gerekebiliyor. Bazı durumlarda öğretmen, özel eğitim öğretmeninden de bilgi alabiliyorum. Bir takım ölçekler kullanıyor ve gerekli vakalarda psikometrik testler önerebiliyorum. İzlem ve tedavi sürecinin sıklığı vakaya göre oldukça değişken bazı vakalarda sadece terapi, bazı vakalarda sadece medikal tedavi, bazı vakalarda da iki süreci birlikte kullanmamız gerekebiliyor. Terapi görüşmelerinde seans sıklıkları haftada bir şeklinde, medikal tedavilerde ayda bir ya da iki ayda bir seans planlamaları yapıyorum.

Özellikle belirtmek istediğim noktalardan birisi de şu bazı aileler kesin ilaç başlayacağım ile ilgili yoğun kaygı ve endişe yaşıyorlar, her hastama ilaç tedavisi önermiyorum. Psikiyatrik tanı ve hastalık şiddeti tedavi sürecini ilaç kararını belirliyor.

Çocuğunuzu ilk başvuruya getirirken bunu ona nasıl anlatmalısınız?

Sıklıkla çocuklar nasıl bir yere gideceklerini neden gideceklerini sorabilirler bu konuda dürüst olmak önemlidir. Yalan söylemeniz çocuğunuzun doktorla kuracağı ve sizinle olan ilişkisine zarar verir. Başvuru sebebinizle ilgili onu yaşına uygun bilgilendirebilirsiniz. Burada suçlayıcı olmamak ‘sen çok yaramazsın, kardeşine vuruyorsun o yüzden, beni çok yoruyorsun o yüzden’ gibi cümleler kullanmamalıyız. Doktor hanım seninle duyguların hayallerin arkadaşların ailen hakkında konuşacak, ben şu konuda yardım almamız gerektiğini düşündüğüm için bu randevuyu planlandım sende zorlandığını düşündüğün şeyler olursa anlatabilirsin şeklinde bilgi verebiliriz. Özellikle ergenlerde randevu gün ve saatini belirlerken işbirliği içinde hareket etmek önemlidir, son dakika verilen haberler genellikle gençleri öfkelendirmekte ve randevuya oldukça isteksiz katılmalarına neden olabilmektedir.